kenanvelizade84@gmail.com
Rəqəmsal transformasiya şəraitində bank sektorunda əməliyyat risklərinin idarə olunmasının iqtisadi aspektləri
Bu məqalədə rəqəmsal transformasiya şəraitində bank sektorunda əməliyyat risklərinin idarə olunmasının nəzəri və iqtisadi əsasları araşdırılmış, bu risklərin yaranma səbəbləri, təsir mexanizmləri və idarəetmə modelləri nəzəri aspektdən təhlil edilmişdir. Əldə edilən nəticələr göstərmişdir ki, əməliyyat risklərinin effektiv idarə olunması bankların dayanıqlılığının və maliyyə sabitliyinin təmin olunmasında strateji rol oynayır və bu məqsədlə kompleks, texnologiya əsaslı və proaktiv yanaşmalar tətbiq edilməlidir. Məqalədə qeyd olunmuşdur ki, rəqəmsal texnologiyaların sürətli inkişafı əməliyyat risklərinin xarakterini dəyişərək onların daha mürəkkəb və dinamik hala gəlməsinə səbəb olmuşdur. Tədqiqat sübut edir ki, yalnız texniki həllərlə məhdudlaşan risk idarəetməsi yanaşmaları kifayət etmir və bu proseslərə insan faktoru, hüquqi tənzimləmə və təşkilati mədəniyyət komponentləri də daxil edilməlidir. Müəyyən olunmuşdur ki, süni intellekt və Avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin tətbiqi risklərin təxminlənməsi və cavab mexanizmlərinin optimallaşdırılmasında mühüm rol oynayır. Təhlil nəticələri bank sektorunda əməliyyat risklərinin təhlili və qiymətləndirilməsi üçün ssenari əsaslı modellərin və davranış yönümlü idarəetmə alətlərinin tətbiqini tövsiyə edir. Nəticələrə əsasən, əməliyyat risklərinin idarə olunmasında dövlətin tənzimləyici funksiyası ilə yanaşı, bankların daxili nəzarət sistemlərinin mükəmməlliyi də həlledici əhəmiyyət kəsb edir. Ümumilikdə, bu araşdırma göstərmişdir ki, rəqəmsal transformasiya dövründə banklarda əməliyyat risklərinin effektiv idarə olunması üçün strategiyalar nəzəri əsaslandırma ilə birgə texnoloji innovasiyalarla da dəstəklənməlidir.