Maliyyə uçurumunun aradan qaldırılması: Azərbaycanın
yaşıl iqtisadiyyatına keçid üçün kapitalın səfərbər edilməsi
Azərbaycanın yaşıl iqtisadiyyata iddialı keçidi onun davamlılıq məqsədlərinə mane ola biləcək əhəmiyyətli maliyyə maneələri ilə üzləşir. Bu sənəd Azərbaycanın karbohidrogen asılılığından bərpa olunan enerji mənbələrinə və dayanıqlı infrastrukturun inkişafına keçidinə mane olan maliyyə problemlərinin dərindən araşdırılmasını təklif edir. Son nümunə araşdırmalarını və maliyyə məlumatlarını təhlil edərək, üç əsas maneə müəyyən edilir: (1) enerji bazarlarını təhrif edən davamlı yanacaq subsidiyaları, (2) inkişaf etməmiş yerli yaşıl maliyyə mexanizmləri və (3) özəl investorlar üçün kifayət qədər riskin azaldılması məsələləri. Tədqiqat innovativ maliyyə alətlərini əsas siyasət islahatları ilə birləşdirən, suveren yaşıl istiqrazların, qarışıq maliyyə modellərinin və gücləndirilmiş dövlət-özəl tərəfdaşlığın kritik rolunu vurğulayan əməkdaşlıq strategiyasını müdafiə edir. Əldə etdiyimiz nəticələr göstərir ki, bu maliyyə maneələrinin aradan qaldırılması Azərbaycana 2030-cu ilə qədər yaşıl sərmayələrə hər il təxminən 2,3 milyard ABŞ dolları cəlb etməyə imkan verə bilər və beləliklə, bərpa olunan enerji hədəflərinə nail olmağa və daha geniş iqtisadiyyatın diversifikasiyasına kömək edə bilər.